Saint Mary's
645 N. Arlington Ave. Suite 100
Reno, NV 89503
Phone 775-954-0185 Fax
  • Earn Reward Points
  • Track your club visits
  • Get personalized advice
Already a member? Login above.
Change Club Location
AprilThis schedule reflects classes in April. Please note that schedule is subject to change.
21
Monday
22
Tuesday
23
Wednesday
24
Thursday
25
Friday
26
Saturday
27
Sunday

Barre Basics 5:30am-6:30am Susanne K.

Master Swim $ 6am-7am Dana G.

Reformer Circuit $ 6am-7am Jessica R.

TRX Small Group Training $ 6am-6:50am Janelle D.

Beginner Tri-Athlete Training $ 7am-8am Dana G.

Power Yoga 7am-8am Connie Z.

BodyFit H2O 8am-8:55am Connie Z.

Fitness Forever 8am-8:55am Marlene R.

Reformer Level 1-2 $ 8am-9am Jessica R.

Small Group Training $ 8am-9am Betsy M.

Aqua Interval 9am-9:55am Stacy J.

Cardiac Fitness $ 9am-10:30am Medical Exercise Trainers

Reformer Level 1 $ 9am-10am Pamela N.

TRX Small Group Training $ 9am-10am Mark

F.I.T. 9:10am-10:10am Kelly G.

Xpress Cycle 9:15am-10am Shelli H.

Cancer Rehabilitation $ 9:30am-10:30am Tasha R.

Small Group Training $ 10am-11am Catie

Aqua Blast 10:10am-11:05am Shelli H.

Stretch Fusion 10:15am-11am Carrie H.

Reformer Level 1 $ 10:30am-11:30am Pamela N.

Kundalini Yoga 11am-12pm Linda A.

Small Group Training $ 11am-12pm Iain

Small Group Training $ 11am-12pm Jeanne K.

Warm Water Body Flex 11am-12pm Barbara S.

Small Group Training $ 12pm-1pm Iain

BodyFit 12:15pm-1pm Dana G.

Fitness For Life 1pm-1:45pm Becky Y.

Small Group Training $ 1:15pm-2:15pm Mark

Cancer Rehabilitation $ 1:30pm-2:30pm Tasha R.

Cycle 4:30pm-5:30pm Cori S.

Kids Yoga 4:30pm-5pm TBA

Reformer Circuit $ 4:30pm-5:30pm Jessica R.

Small Group Training $ 4:30pm-5:30pm Eren S.

willPower & grace® 4:30pm-5:15pm Cristin S.

Aqua Interval 5:30pm-6:30pm Kristy M.

Reformer Level 1-2 $ 5:30pm-6:30pm Anna H.

Small Group Training $ 5:30pm-6:30pm Garrett

Chisel 5:45pm-6:45pm Cori S.

Cycle 5:45pm-6:45pm Marlies R.

Small Group Training $ 6pm-7pm Tasha R.

Ski Conditioning $ 6:30pm-7:30pm Garrett

Mat Pilates 7pm-8pm John W.

Small Group Training $ 7pm-7:50pm Eren S.

Double Step 5:30am-6:30am Susanne K.

Xpress Cycle 5:45am-6:45am Jeffie D.

Small Group Training $ 6am-6:50am Dana G.

Extreme Fitness $ 7am-7:50am Iain D.

Reformer Level 1-2 $ 7am-8am Steven S.

Small Group Training $ 7am-7:50am Iain

Small Group Training $ 7am-7:50am Betsy M.

Fitness Forever 8am-8:55am Connie Z.

Reformer Level 1 $ 8am-9am Paula R.

Aqua Interval 9am-9:50am Becky Y.

Cardiac Fitness $ 9am-10:30am Medical Exercise Trainers

Release & Relieve 9am-10am Carrie H.

Ski Conditioning $ 9am-10am Natalie C.

Zumba Step 9am-9:55am John W.

Cancer Rehabilitation $ 9:30am-10:30am Cassie G.

Reformer Level 1-2 $ 9:30am-10:30am Anna H.

TRX Small Group Training $ 10am-11am Mark

Warm Water Body Basics 10am-11am Barbara S.

willPower & grace® 10am-10:55am Becky Y.

BodyFit H2O 10:10am-11:10am John W.

Cancer Rehabilitation $ 10:30am-11:30am Stacy S. / Cassie G.

Flow Yoga 11am-12pm Eren S.

Small Group Training $ 12pm-1pm Iain

Xpress Cycle 12pm-1pm Katie D.

Barre Basics 12:15pm-1pm Myra M.

Senior Circuit - Small Group Training $ 2:30pm-3:30pm Natalie C.

BodyFit H2O 4:30pm-5:30pm John W.

Core Cycle 4:30pm-5:30pm Sara T.

Reformer Level 1 $ 4:30pm-5:30pm Jessica R.

Tai Chi 4:30pm-5:30pm TBA

Small Group Training $ 5pm-6pm Jeanne K.

Aqua Blast 5:30pm-6:30pm Sara T.

Reformer Level 1-2 $ 5:30pm-6:30pm John W.

Small Group Training $ 5:30pm-6:30pm Catie

Zumba® 5:30pm-6:30pm Sarah D.

Cycle 5:45pm-6:45pm Earstin W.

Small Group Training $ 6pm-6:50pm Iain

Flow Yoga 6:30pm-7:30pm Connie Z.

Zumba Toning 5:30am-6:30am Pamela N.

Core Cycle 5:45am-6:30am Chanika M.

Reformer Level 1-2 $ 6am-7am Jessica R.

TRX Small Group Training $ 6am-6:50am Janelle D.

Reformer Level 1-2 $ 7am-8am Pamela N.

BodyFit H2O 8am-8:55am Marlene R.

Reformer Level 1-2 $ 8am-9am Jessica R.

Small Group Training $ 8am-9am Betsy M.

Yoga/Lates Forever 8am-8:55am Nicole H.

Aqua Blast 9am-10am Nicole H.

Bender Barre Method® 9am-9:55am Carrie H.

Cardiac Fitness $ 9am-10:30am Medical Exercise Trainers

Reformer Level 1 $ 9am-10am Anna H.

TRX Small Group Training $ 9am-10am Mark

Cancer Rehabilitation $ 9:30am-10:30am Tasha R.

Cycle 9:30am-10:30am Dana G.

Mat Pilates 10am-11am Eren S.

Small Group Training $ 10am-11am Catie

Aqua Zumba 10:10am-11am Myra M.

Reformer Level 1 $ 10:30am-11:30am John W.

Kundalini Yoga 11am-12pm Linda A.

Warm Water Body Basics 11am-12pm Barbara S.

BodyFit 12:15pm-1pm Dana G.

Fitness For Life 1pm-2pm Deborah F.

Small Group Training $ 1:15pm-2:15pm Mark

Cancer Rehabilitation $ 1:30pm-2:30pm Tasha R.

HIIT IT 4:30pm-5pm Cori S.

HIIT Strength! 4:30pm-5pm Gabriela B.

Reformer Level 1 $ 4:30pm-5:30pm Laurel C.

Small Group Training $ 4:30pm-5:30pm Eren S.

Pure Core 5pm-5:30pm Cori S./Gabriela B.

Reformer Level 2 $ 5:30pm-6:30pm Laurel C.

Small Group Training $ 5:30pm-6:30pm Garrett

Water Walking 5:30pm-6:30pm Kristy M.

Chisel 5:45pm-6:45pm Cori S.

Cycle 5:45pm-6:45pm Duane S.

Small Group Training $ 6pm-7pm Tasha R.

Ski Conditioning $ 6:30pm-7:30pm Garrett

Spirit Yoga 7pm-8pm Willie G.

Double Step 5:30am-6:30am Susanne K.

Xpress Cycle 5:45am-6:45am Jeffie D.

Reformer Circuit $ 6am-7am Jessica R.

Small Group Training $ 6am-6:50am Dana G.

Extreme Fitness $ 7am-7:50am Iain D.

Reformer Circuit $ 7am-8am Jessica R.

Small Group Training $ 7am-7:50am Iain

Small Group Training $ 7am-7:50am Betsy M.

BodyFit H2O 8am-9am Jane A,/ Misty C.

Fitness Forever 8am-8:55am Marlene R.

Reformer Level 1 $ 8am-9am Paula R.

Aqua Interval 9am-9:55am Sunny F.

Cardiac Fitness $ 9am-10:30am Medical Exercise Trainers

Release & Relieve 9am-9:45am Lauren S.

Ski Conditioning $ 9am-10am Natalie C.

Zumba Step 9am-9:55am John W.

Cancer Rehabilitation $ 9:30am-10:30am Cassie G.

Reformer Level 1-2 $ 9:30am-10:30am Paula R.

TRX Small Group Training $ 10am-11am Mark

Warm Water Body Basics 10am-11am Rossy T.C.

willPower & grace® 10am-10:55am Cristin S.

Aqua Blast 10:10am-11:10am Becky Y.

Cancer Rehabilitation $ 10:30am-11:30am Stacy S. / Cassie G.

Reformer Level 1 $ 10:30am-11:30am John W.

Flow Yoga 11am-12pm Eren S.

Burn60 Cycle 12pm-1pm Dana G.

Small Group Training $ 12pm-1pm Iain

Bender Barre Method® 12:15pm-1pm Pamela N.

Senior Circuit - Small Group Training $ 2:30pm-3:30pm Natalie C.

BodyFit H2O 4:30pm-5:30pm John W.

Kids Yoga 4:30pm-5pm Robyn S.

Release & Relieve 4:30pm-5:30pm Cristin S.

Tai Chi 4:30pm-5:30pm TBA

Small Group Training $ 5pm-6pm Jeanne K.

Aqua Interval 5:30pm-6:30pm Marlene R.

Reformer Level 1-2 $ 5:30pm-6:30pm John W.

Zumba® 5:30pm-6:30pm Myra M.

Cycle 5:45pm-6:45pm Jean-Michel A.

Small Group Training $ 6pm-6:50pm Iain

Small Group Training $ 6pm-7pm Catie

Flow Yoga 6:30pm-7:30pm Kirsten M. / Lauren K.

Small Group Training $ 7pm-7:50pm Iain

Balletone® 5:30am-6:30am Susanne K.

Master Swim $ 6am-7am Dana G.

Reformer Level 1-2 $ 6am-7am Jessica R.

Beginner Tri-Athlete Training $ 7am-8am Dana G.

Reformer Level 1-2 $ 8am-9am Jessica R.

Zumba Gold 8am-9am Karla K.

Aqua Interval 9am-10am Misty C.

Cardiac Fitness $ 9am-10:30am Medical Exercise Trainers

Reformer Level 1 $ 9am-10am Anna H.

F.I.T. 9:10am-10:10am Kelly G.

Xpress Cycle 9:15am-10am Duane S.

Aqua Interval 10:10am-11:10am Misty C.

Stretch Fusion 10:15am-11am Carrie H.

Mat Pilates 11am-12pm John W.

Small Group Training $ 11am-12pm Jeanne K.

Warm Water Body Basics 11am-12pm Natalie C.

BodyFit 12:15pm-1pm Janelle D.

Fitness For Life 1pm-1:45pm John W.

Boot Camp 4:30pm-5:30pm Connie Z.

Zumba® 5:30pm-6:30pm Sarah D.

Core Cycle 8am-9am Cristin S.

Reformer Level 1 $ 8am-9am Pamela N.

Balletone® 8:15am-9am Laurel C.

Aqua Zumba 9am-9:55am Karla K.

Cycle 9am-10am Dana G.

Warm Water Body Flex 9am-10am Rossy T.C.

HIIT Strength! 9:10am-10:10am Gabriela B.

Reformer Level 1-2 $ 9:30am-10:30am John W.

Aqua Strength 10am-11am Karla K.

Small Group Training $ 10am-10:50am Jeanne K.

Cardio Dance Variety 10:30am-11:30am John W.

Reformer Level 1-2 $ 10:30am-11:30am Pamela N.

Tai Chi 11:30am-12:30pm Pamela N.

Aqua Interval 9am-10am Sara T.

Cycle 9:15am-10:15am Melanie H.

Reformer Level 1 $ 9:30am-10:30am Pamela N.

Reformer Level 1-2 $ 10:30am-11:30am Pamela N.

Zumba® 11am-12pm Elizabeth D.

Happiness Yoga 4pm-5pm Corey J.

$ = Fee Based